Meraklarım

Meraklarım #1: SEO Nedir ve SEO İşlemleri

Bu yazı dizisi ile merak ettiklerimi paylaşarak edinebildiğim bilgiler var ise sizlerle paylaşmak istiyorum.

SEO Nedir?

Uzun süredir internet siteleri için meraklarım vardı ve hala da gün geçtikçe artmakta. SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu hakkında birçok kaynak üzerinden araştırma yapmaya çalışıyorum. Bu yöntem ile kendinizi üst sıralara çıkarabilir ve bir süre öne çıkabilirsiniz. Garantisi olan bir yöntem olmamakla birlikte Adwords’e göre daha verimli olduğunu düşünüyorum.

SEO konusunda Türkiye’nin öncü markası Webtures olmuştu. Kaan hocamızın çalışmalarını anlattığı SEO kitaplarını almaya hak kazandığımda ne kadar sevindiğimi tahmin bile edemezsiniz. Kitapları bana ulaştığında çok mutlu oldum. Üzerinden bayağı geçmesine rağmen bir teşekkür dahi edememiştim. Bu yazımda ona teşekkür etmek istiyorum.

Panda denilince aklıma ne geliyor?

Arama motorlarının o karmaşık ve bi o kadarda etkili olması aslında Google Panda güncellemesinden sonra daha ideal bir hal aldı. İnternet bir çöplük olmaktan çıkıp, ziyaretçi odaklı ve verime dayalı bir hal alması ise çok daha güzel bir ilerleme oldu.

Ziyaretçi aradığı şeye en doğru şekilde ulaşabiliyor ve bundan faydalanıyor. Bu güncelleme ile gereksiz olarak bazı yerlere gelen isimler ise piyasadan silindi ya da silinmeye yüz tuttu diyebiliriz.

En çok merak ettiğim ise bir internet sitesinin baştan sona seo işlemlerinde neler yapıldığı ve hangi yöntemlerle ilerlendiğidir. Bunu her zaman merak ettim.

 

Kim Yazdı?

Gürkan ÖZGÜR

İyi niyetli ve o kadar acemi bir blogger.

6 Comments

Yorum bırak, düşünceni bilelim.