Nedir Webmaster

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive anlam olarak duyarlı kelimesine denk gelir. Responsive tasarım ile cihazların ekran ebatlarına otomatik uyum sağlayan, küçüldüğünde kaliteli biçimde küçülen, büyüdüğünde düzenli bir şekilde büyüyerek ziyaretçiyi yormayacak tasarımlara denilmektedir.

Responsive Tasarım Neleri Kazandırmakta?

Responsive tasarımdan önce cihazlara göre tasarlanan farklı siteler ile ziyaretçi karşılanıyor ve bu siteler üzerinden ziyaretini tamamlıyordu. Bunu bir örnekle açıklamak istiyorum. Cihazlarımız çok akıllı olmadan önce ve Facebook bu kadar geliştirilmeden önceyi hatırlıyor musunuz? Facebook’u mobil cihazdan ziyaret etmek isteyen kullanıcı www.facebook.com adresini ziyaret ettiğinde ekran ebatına sığmayan bir tasarım ile karşılaşıyordu. Facebook buna önlem olarak ise https://0.facebook.com adresini devreye sokmuştu. Ziyaretçi buraya geldiğinde kullanmış olduğu mobil cihazının ekran ebatlarına daha yatkın bir tasarım ile karşılaşıyordu. Günler, aylar geçti belki ve Facebook m.facebook.com’u geliştirdi. Facebook ziyaretini m.facebook.com adresi üzerinden tamamlayan ziyaretçilere daha iyi tasarımın yanı sıra daha kaliteli ziyaret imkanı sağlandı. 

Facebook responsive tasarımı tercih etmeyerek mobil cihazlar ile gelen kullanıcıları farklı bir adreste yani subdomain ile karşılayarak hem mobil cihazı hemde kullanılan bilgisayarları memnun etti.

Responsive Tasarım Nasıl Anlaşılır?

Eğer şuan bir bilgisayar üzerinden Gürkan ÖZGÜR‘de bulunan bu içeriği okuyorsanız tarayıcınızın boyutunu köşelerden küçültün. Ekran küçüldükçe sitenin tasarımının otomatik olarak yer değiştirdiğini görebilirsiniz. İçeriği okuma işlemini tamamladıktan sonra ana sayfaya dönerek bu işlemi tekrar ederseniz daha etkili bir sonuç görebilirsiniz.

Mobil Cihazlar Neden Bu Kadar Önemli?

Günümüzde hayatımızın her yerinde etkisini hissettiren mobil cihazlarımız internet sektöründe de oldukça etkili değil mi? Bu sebepten ötürü ziyaret etmek istediklerini internet siteleri/blogları daha iyi görüntülemesi gerçekten önemli. Google kullanıcı bazlı mantığı ile kullanıcıları memnun eden internet siteleri/blogları daha iyi seviyelere getirmesi webmaster arkadaşlarımız için çok cazip. Bu duyarlı temalar ya da ayrı mobil sayfaları ya da siteleri ile ziyaretçiyi memnun etmek için bir yarışa girdiklerini düşünüyorum.

Peki siz bu konu hakkında neler söylemek istersiniz? Yorum yaparak bunu konuşabiliriz.

Kim Yazdı?

Gürkan ÖZGÜR

İyi niyetli ve o kadar acemi bir blogger.

2 Comments

  • Herhangi bir web sitesinin; telefon ,pc,tablet ekranlarında farklı Görünümlere yer vermesi açısından esnek bir program kullanıcılara artı yönde etkisi olduğunu söyleyebilirim. Faydalı ve başarılı bir makale olmuş Tebrikler

Yorum bırak, düşünceni bilelim.