Bir hışımla başlayan kişisel blog akımı ve ardından kişilerin zevklerinin, yaptıklarının ve önerilerinin başta olduğu kategorilere bağlı içeriklerin paylaşıldığı bir dönem geçirdik. Bu dönem belki hayatımın en güzel dönemleri idi. Kişiler adeta birileri ile konuşmaya çabalıyor, bak ben bunu yaptım sende yapabilirsin gibi diğerlerini bir şeylere teşvik ediyordu. Gelişmemiş bloglar çokça olmasına rağmen birileri bir şeyler için çabalıyordu. Şimdi ise teknoloji siteleri, haber siteleri ve oyun siteleri gibi birkaç kategoriye ait web siteleri yerlerini almış durumda.


Peki buna neden olan şey ne idi?

Bana göre kişisel bloglar rekabetten uzak, dostça içeriklerin yayınlandığı ve gerçekten güzel önerileri olan günlüklerdi. Tavsiyeleri ile tanıdığım çok güzel insanlar var. Blog dönemine başladığım ilk zamanlarda benden yaşça küçük bir arkadaşımız vardı. Onun blogunda sık sık dolaşır ve içeriklerine dikkatle ve hayretle bakardım. Güzel içeriklerin yanı sıra gerçekten insanların ihtiyaç duyduğu konular üzerinde zaman harcıyordu. Bende bunu not ettim. Sonra birçok blog yazarı arkadaşım, ağabeyim oldu. Onlarında zaman zaman bilgileri ile bir şeyler çabaladım. Fakat kişisel blogların yerini alacak şeyler daha büyük web siteleri ya da içerik konusunda daha seçici ve ilgi çekici siteler olacaktı. Kişisel bloglar genelde yazarın istediği konuda içerik yayınlayabileceği, deneyimlerini sunabileceği alanlardı. Onların yerine teknolojinin ve sosyal medyanın gelişimi ile bu kategorilere ait web siteleri ön plana çıktı.

Kişisel bloglara zamanla verilen önemler yitirildi. Lakin hala çırpınan kişisel bloglar bulunmakta. Kaliteli görmüş olduğum kişisel blogları çok kısa sürede blogumda paylaşacağım. Hoşçakalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir