cPanel Üzerinden WordPress Kurulumu

Hosting kullanıcılarına sunulan imkanlardan bir tanesi de şüphesiz ki cPanel’dir. Hostazor’dan satın almış olduğum Reseller Hosting içerisinden WordPress’i cPanel üzerinden kısa sürede hatasız olarak kurmayı elimden geldiğince anlatacağım.

Başlayalım

  1. Öncelikle cPanel hesabınıza giriş yapın ve aşağıdaki adımları uygulamaya başlayın.

cPanel’e giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

 

2) cPanel üzerinde kısa bir süre gezindikten sonra Yazılım kısmında Softaculous Apps Installer’e tıklayalım. Bu kısım sayesinde birçok yazılımı kolay şekilde kurabilirsiniz.

Ya da cPanel’in alt kısmında otomatik oluşan alan ile Softaculous’un kurulabilir olarak düşündüğü yazılımları sergilediğini aşağıdaki resimde de görebilirsiniz.

4) Kurulum ekranına ilerlemek için Softaculous Apps Installer ile devam edeceğim. Yazılım kategorisinde bulunan Softaculous Apps Installer butonu ile ilerliyoruz. Karşınıza çıkan ekran şu şekilde olacaktır.

Bu kısımda kurmak istediğimiz yazılım olan WordPress bulunmakta. Üzerine tıklayarak kurma işlemine başlayabiliriz. Eğer bu alanda bulunmuyor ise sol kısımda bulunan menü üzerindeki Bloglar kategorisi ile ilerleyebiliriz.

Install Now yani şimdi kur seçeneği ile birlikte temel ayarlar ekranına yönlendirileceğiz. 

Protokol seçimi, SSL sertifikasına sahip olup olmadığınızı ve www ayarlarını içermektedir. Bu alanda: http://, http://www, https://, https://www seçenekleri mevcuttur. Uygun olanı seçebilirsiniz.

Domain seçimi, WordPress yazılımını kurmak istediğiniz subdomain ya da başka bir yol içeriyorsa bu tercih kısmından yazılımı istediğiniz yola kurabilirsiniz.

Yükleme dizini ise /wp olarak otomatik olarak tanımlanır. /wp adında bir dosya oluşturarak site adresinizin adres yapısı şunun gibi olacaktır. http://www.gurkanozgur.com.tr/wp

Bu alana internet diline uygun olan yani özel karakter içermeyen harfler (ı,ş,ğ,ö,ç gibi) haricinde isim belirterek bir dizine kurulum işlemini yönlendirirsiniz. Eğer bir dizin yerine site adresinin temeline kurulmasını istiyorsanız bu alandaki şeyleri silin. Sildiğinizde WordPress siteadı.uzantı ekranında WordPress’i görebilirsiniz.

Site ayarlarında ise Site Name kısmına internet sitenizin adını girin. Site Description kısmına ise kısa bir slogan girebilirsiniz.

Bu alanda ise admin hesabı tanımlayacağız. Admin yani tam yetkili hesap için kullanıcı adı ve şifre belirlememizi istiyor. Şifre alanının sağ kısmında bulunan anahtar size otomatik olarak şifre tanımlar. Gözüken bar ise yani kırmızı tonlarına sahip alan ise şifrenizin güvenliğini göstermektedir.

Ardından dil tercihi yaptıktan sonra kurulumu tamamlayabilirsiniz.

cPanel Üzerinden WordPress Kurulumu” için bir yorum

  • 10 Mart 2018 tarihinde, saat 13:25
    Permalink

    Web Sitesi ile ilgilenenler için harika bir konuya değinmissin gayet güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir