Hasan YAŞAR’ı 20 Maddede Tanımak

Kendisini uzun süredir takip etmekteyim. Bayağıdır bu isteğim vardı lakin bir türlü dile getirmek nasip olmamıştı. Daha sonra Hasan hocama belirterek güzel bir karşılık aldım. Kendisi hakkında bilgileri onun klavyesinden öğrenelim.

Merhabalar Hasan Bey öncelikle vermiş olduğunuz eğitimler ve yapmış olduğunuz işler ile gerçekten başarılı ve tanınmış bir kişisiniz.

1- Bize öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz?
1980 Konya doğumluyum, İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldum. 1998’den beri internet projeleri üzerinde çalışıyorum.

2- Bugünlere öncelikle nasıl geldiniz? Bugünlere gelmenizde rol oynayan şey nedir?
Öğrenmeyi seviyorum, henüz yolun başında olduğumun farkındayım. Sürekli olarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

3- Bize standart bir gününüzden bahseder misiniz?
Sabah kahvaltı, İstanbul trafiği ve günlük iş rutini. Akşam tekrar trafik. Ardından evde ailemle vakit geçirme. Bazı rutin günlerin dışında Marmara Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nde derslerim var.

4- Buralara gelmenizi borçlu olduğunuz kimse var mı?
Başta annem babam, sonrasında ise eşimin desteğini her zaman hissediyorum. Ailenin desteğinin her şeyden önemli olduğunu düşünüyorum. Daha sonrasında ise ekip arkadaşlarımın özverili çalışmaları.

5- Projelerinizden birisi hakkında bize fikir verir misiniz?
Şu anda yoğun olarak 2 farklı proje üzerine çalışıyoruz, indir.com ve aramamotoru.com . indir.com ‘da program ve uygulama tanıtımları yapıyoruz. AramaMotoru.com ‘da ise Arama Motoru pazarlaması üzerine yazılar yazıyoruz. Yazdığımız yazıları yapmış olduğumuz Seo Eğitimleri ile destekliyoruz.

6- Daha önce yaptığınız ve memnun kalınan ardından sonlandırmak zorunda kaldığınız bir projeniz var mı?
HangiUniversite.com isimli proje yoğun bir kullanım ve kitleye ulaştırmamıza rağmen sonlandırdık.

7- Eğitimli birçok öğrenciniz bu piyasa içerisinde büyük rol oynamakta.Bu öğrencileriniz eğitimlerini bitirdiklerinde ne kazanıyor?
Eğitimlerimiz temel anlamda SEO bilgisi veriyor. SEO konusuna ilgi duyanların kendini geliştirebilmeleri için bir altyapı kazanmalarını sağlıyoruz. Daha sonra eğitimde öğrendikleri üzerine kendilerinin bir şeyler katması gerekiyor.

8- Sosyal medyayı çok aktif kullanan isimler arasındasınız. Sosyal medya kullanan ve kullanmayanlara önerileriniz nelerdir?
Sosyal medyayı genel olarak iş amaçlı kullanıyorum. Çok fazla kişisel paylaşım yapmamaya özen gösteriyorum. Sosyal medya hayatımızın bir parçası fakat özel hayat paylaşımının yoğun olarak yapılmasını doğru bulmuyorum.

9- Başarılı bir kişi olmak için ilk olarak nereden başlanılabilir?
Kendimi sevdiğim işi yaptığım için başarılı buluyorum. Çünkü yaptığım işlerden dolayı mutluyum. Onun dışındaki başarı kriterlerini çok fazla önemsemiyorum. Bu nedenle herkesin mutlu olacağı işi yapmalarını tavsiye ederim.

10– Bir şeyler başarmış insanların sevenleri kadar sevmeyenleri de olur. Sevmeyenlerin söyledikleri size bir şey katar mı? Ne katar?
Sevmek ve sevilmemek çok değişken kavramlar. Eğer hatalarımdan dolayı sevmeyenler varsa değiştirmeye çalışırım. Fakat birileri sevmiyor diye doğru bildiğim şeylerden ödün vermemeye çalışırım.

11- Takip ettiğiniz bloglar var mı? Bu blogları neden takip ediyorsunuz?
İşim dışında takip ettiğim kişisel bloglar var. Fundalina.com ve teakolik.com ‘u takip ediyorum özellikle. Onun dışında çoğunluğu iş için takip ettiğim uzunca bir listem var. (154 taneymiş) Takip ettiğim blogları feedly.com üzerinden takip ediyorum.

12- Herhangi bir web ya da blog bilgisi olmayan arkadaşlarımız sizler gibi kişileri örnek alarak bu sektörde yer bulmak istiyorlar. Buna başlangıç olarak ne önerebilirsiniz?
Blog bilgisi artık bilgisayar bilgisinden çok farklı değil ve blog yazmanın insanı geliştirdiğini düşünüyorum. Bu nedenle herkesin blog yazmasını ve bilgilerini paylasmalarini tavsiye ediyorum.

13- Sık sık röportaj yapar mısınız?
Gelen talepleri geri çevirmiyorum, fakat röportajlara yanıt vermek ciddi bir zaman aldığı için uzunca bir süre istiyorum.

14- İnternet yaşantınız ailenizi ve sosyal çevrenizi nasıl etkiler ?
Ailemi işten önde tutmaya çalışıyorum ve mümkün olduğunca fazla vakit geçirmek için çabalıyorum. Sosyal çevremde genellikle internet camiasından insanlar.

15- Günlük ne kadar bilgisayar kullanırsınız?
Bu süre değişmekle birlikte en az 8 saatim bilgisayar başında geçiyor.

16- Bu işler ile uğraşmaya başladığınızda kendinizi nasıl hissediyordunuz?
Bilgisayar ve internet benim ayrılmaz parçalarım. Bu nedenle bilgisayar başında vakit geçirmeyi her zaman için seviyorum.

17- Bu röportajımız hakkında birşeyler söylemek ister misiniz?
Oldukça fazla ve ayrıntılı bir röportaj olmuş. Teşekkür ederim.

18- Buradan arkadaşlarımıza söylemek istediğiniz birşeyler var mı?
Hiç bir zaman için oldum demeyin, işin içine ne kadar girerseniz o kadar az şey bildiğinizi farkediyorsunuz. Bu nedenle sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

19- Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

20- Teşekkür ederiz.
Ben de teşekkür ederim

Bu röportaj teklifimi kabul ettiği için teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum. 🙂

3 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*