/İnternet Siteleri Nasıl Oluşturulur?

İnternet Siteleri Nasıl Oluşturulur?

İnternet siteleri sizin, işletmenizin ya da gerçekleştirmek istediğiniz projeler hakkında bilgiler sunan ve insanların kullanabilmesi için oluşturulmaktadır. İnternet siteleri yani web siteleri birçok farklı şekilde oluşturulmakta ve çeşitlerine göre, özelliklerine göre farklı fiyatlandırmalar olabilmektedir.

Ücretsiz Web Siteleri

Ücretsiz olarak oluşturulan web siteleri genel olarak kısıtlı hizmet sağlamaktadır.

1- Benimde ilk olarak başlamış olduğum .tr.gg uzantılı hizmet sağlayan Bedava Sitem’den bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Bunu pek tavsiye etmem lakin sizin bilgi birikiminize göre hazır platform üzerinde değişiklikler yapabiliyorsanız kullanılabilir bir hale gelecektir.

2- Blogger ile web sitesi oluşturabilirsiniz. Yani diğer bir anlamı ile bir blog oluşturarak oradan hazır şablonları tercih edebilirsiniz. Eğer sizin aradığınız şekilde şablonlar yok ise blogger sizin şablonunuzu yükleme imkanı sağlıyor. Menüden şablonlar seçeneğine gelerek oradan şablonu düzenle butonunu kullanarak kendi şablonunuzu yüklerek değişiklikler yapabilirsiniz. Blogger, Google tarafından sağlandığı için milyonlarca birey tercih etmekte ve güzel bloglar arama motorlarında yerini almış bulunmaktadır.

3- Eğer E- Ticaret ya da buna benzer bir platform kurmak istiyorsanız bir web hosting kullanarak script yükleyebilir ve dilediğiniz platformu oluşturabilirsiniz. Bunun için bir web hosting satın almanız gerekmektedir. Eğer web hosting almak istemiyorsanız birçok web sitesi ücretsiz web hosting imkanı sağlamaktadır. Bu web hostingler belli bir depolama alanına sahip olmakla birlikte ücretsiz olduğu için sadece bir adet web sitesi barındırılabilir.

4- WordPress kullanarak blogunuzu oluşturun! Eğer bir blog açmak ve ziyaretçilerinizin daha hoş ve daha zengin içerikler ile karşılaşmasını istiyorsanız öncelikle gerçekleştirmek istediğiniz blog kategorisi üzerinde araştırmalar yaparak başarabileceğinizi düşünüyorsanız bu işe koyulmalısınız. Aksi taktirde blogunuza yazmaktan memnun olmayabilirsiniz. WordPress için bir web hosting edinmeniz gerekmektedir. Fakat en önemli etkenlerden diğeri ise alan adı (domain)’dır.

Ayrıca alan adları uzantılarına göre fiyatlandırılır ve uzantılarına göre bir şeyler simgeler. Örneğin .org bir organizasyonu simgelemektedir. Bunun için ücretli ve ücretsiz alan adı alabileceğiniz web siteleri de mevcut bulunmaktadır. Eğer web hosting sağlamak istediğiniz web sitesinde alan adını da büyük ihtimal ile verir lakin eğer vermez ise ücretsiz alan adını farklı bir web sitesinden edinebilirsiniz.

Alan adını satan firmalardan temin edebilirsiniz. Yıllık olarak yapılan fiyatlar dolar üzerinden hesaplanır ve firmadan firmaya değişiklik gösterebilir. Alan adınızı satın aldıktan sonra gereken ayarlamalarınızı ( C Name, DNS vs.) yaparak web hostinge bağlayarak sonraki adımlarınızı da tamamladıktan sonra blog ya da web sitenizi açabilir ve ziyaretçiler edinebilirsiniz.

5- Wix’i tercih edebilirsiniz. Wix kullanılabilir ve tamamı ile kullanıcının zevkine kalmış bir web sitesi oluşturma platformudur. Sayfa sınırlarını genişletebilir, resimler ekleyebilir, yazılar yazabilirsiniz. Wix’in hazır şablonlarını size uygun olan kategoriden tercih ederek kullanışlı bir internet sitesi sahibi olabilirsiniz.

Yazıların Fazla Okunması ve Arama Motorlarında Üst Sıralarda Çıkması İçin Ne Yapılabilir?

Blogunuzda yer alan yazılar özgün olmalıdır. Alıntığı yapacağınız zaman yazının sonuna alıntı yaptığınız web sitesinin adresini koymayı unutmayın aksi taktirde hukuki işlemlere maruz kalabilirsiniz. Yazıların özgün olması ve doğru bilgiler sunması o yazının daha fazla okunmasını ya da o yazının daha çok kişiye ulaştırılmasında büyük rol oynar.

Yazılar özgün ise bunlar hakkında doğru etiketlemeler yapılarak arama motorlarında konu ile ilgili arama yapıldığında etiketler üzerinden de görüntülemeler olduğunu unutmayalım. Etiket işimizi hallettikten sonra konu hakkında bilgi verebilecek bir görsel belirlenmelidir. Bu görsel yazıya başlamadan yazı içeriği hakkında bir bilgi verebilir. Örneğin Facebook’un ikonunun yer aldığı bir yazıda Facebook’dan bahsedebileceği anlaşılabilir.

Yazınızı yayınlamadan önce mutlaka bir kategori içerisine dahil etmelisiniz. Çünkü web sitenizi ziyaret edecek kişiler gezinti yaptığında aradığı kategoriyi bulmaya çalışacaktır. Kategoriler üzerinden hareket ederek istediği bilgiye ulaşacak olan ziyaretçiler bilgiyi bulduktan sonra o kategori içerisinden ya da farklı kategoriden bir yazıyı okumak isteyebilir. Örneğin arama motorlarında Teknoloji olarak bir aratma işlemi yaptığımızda öne çıkan internet sitelerinin Teknoloji isimli kategorisini önümüze sunacaktır.

Yazıların Okunması İçin Ne Yapılabilir?

1- Yazıları daha fazla kişiye ulaştırabilmek için birçok işlem yapılabilir. Bu işlemlerden en çok getirisi olan ise sosyal medyadır. Sosyal medya platformları üzerinde milyarlarca insan yer almaktadır. Bu kalabalık ortamda paylaşılan yazılar daha fazla kişiye ulaşabilir. Bunun için eğer maddi olarak probleminiz yok ise reklamlar vererek yazınızı ya da profillerinizi öne çıkarabilirsiniz. Öne çıkarma işlemi yapıldığında gerçekleşen etkileşimi gözle görebilirsiniz.

2- Sözlüklerin bloglar ya da yazılar üzerinde etkisi sosyal medyadan sonra gelmektedir. Sözlüklerde birçok konu hakkında konu başlıkları oluşturulmakta ve birçok bilgiyi sözlükler sunmaktadır. Buna en iyi örnekler Ekşi Sözlük ve Uludağ Sözlük’dür. Blog yazarı iseniz son dönemde oldukça ilgi gören ve birçok yazarın ve webmasterin bulunduğu bir sözlük olan Blog Sözlük’ü ziyaret edebilirsiniz. Blog sözlük aktif ve ihtiyacınız olan durumlarda konu hakkında bilgi sahibi insanların bulunduğu bir sözlüktür.

Bu konu hakkında şu yazıları da okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Bloglar Üzerinde Etkisi