İstanbul’da Büyük Vurgun: 300Bin TL’lik Kopyalama

Son bir ayda 1 ayda 200 kişinin kart bilgileriyle ürettikleri düzmece kartlarla takriben 300 bin lira para çektiği belirlenen 10 kişi yakalandı. Kuşkulular, Türkiye’de ilk kez görülen ’Deep İnsert Skimmer’ isimli bir kart kopyalama düzeneğini tecrübe ederken güvenlik kamerasına yansıdılar.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Anadolu yakasında oturan bir çok kişinin ’bilgileri dışında kartlarından para çekildiği istikametinde’ yakıntıları üzerine çalışma başlattı.

Polis ekipleri kartlardan paraların çekildiği Anadolu yakasındaki ATM aletlerini takibe aldı. Ekipler yaptığı çalışmalarda ATM’lere kart kopyalama düzeneği yerleştiren ve kart bilgilerini aldıktan sonra kopyalayan ağı belirleyerek operasyon tertip etti. Yapılan operasyonda 2’si kadın 10 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Polis ekipleri kuşkuluların hane ve araçlarında yapılan aramalarda 15 kart kopyalama aparatı, 140 manyetik şeritli kart, kart basma makinası, POS aleti, 13 bilgisayar, 15 cep telefonu ve lehim makinası ele geçirildi.6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gözaltına alınan 10 kişi Vatan Caddesi’nde bulunan Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Emniyetteki işlemleri bitiren kuşkulular ile ilgili ’Suç işlemek emeliyle örgüt kurmak, kurulan örgüte aza olmak’, ’Banka veya Kredi Kartlarının kötüye kullanılması’, ’Yasak alet veya programların kullanılması’, ’Resmi dokümanda sahtecilik’ ve ’Şahsi verileri hukuka ters olarak verme veya ele geçirme’ suçlarından işlem yaparak adliyeye gönderdi. Mahkemeye çıkartılan 10 kişiden 6’sı gözaltına alındı.

1 AYDA 200 KİŞİDEN 300 BİN LİRA

Emniyet yetkilileri gözaltına alınan kuşkuluların son bir ayda 1 ayda yaklaşık 200 kişinin kart bilgilerini ele geçirerek ürettiği düzmece kartlarla takriben 300 bin lira para çekildiğini belirledi.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ KULLANILACAKTI

Polis ekipleri kuşkuluların Türkiye’de ilk kez görülen ’Deep İnsert Skimmer’ isimli bir kart kopyalama düzeneğinin çizimlerini yaparak imalat öncesi hazırlanan kalıplarını ele geçirdi. Kuşkulular, numune ’Deep İnsert Skimmer’ düzeneklerini ATM’lere tecrübe etmek için yerleştirirkeni güvenlik kameralarına yansıdı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*