Otomobil Devinden Şok Edici Açıklama Geldi

Koreli otomotiv devi Hyundai, Türkiye’de üreteceği 3. modeli resmi olarak izah etti. Bu sene başında Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Mong Hyun Yoon’un müjdesini verdiği B-SUV sınıfındaki yeni model ismini Hawaii’nin tanınmış kişi bölgesi ‘Kona’dan alacak. Hyundai, Frankfurt fuarında tanıtıp sene sonu üretmeyi tasarıladığı yeni modelle Avrupa’da Toyota ve Nissan’ı geçerek en büyük Asyalı marka olmayı amaçlıyor.

İsmini kahvesiyle ünlü Hawaii’nin bir bölgesinden alan ‘Kona’nın bilhassa Avrupa’da Renault Captur ve Nissan Juke ile rekabet etmesi bekleniyor. Araçla alakalı ilk teaser (tanıtım) resimi yayınlayan Hyundai, önümüzdeki günlerde daha fazla ayrıntı verileceğini izah etti. 

ÖNCÜLÜK GETİRECEK

Hyundai tarafından yapılan izahta, 2021 yılında Avrupa’daki en büyük Asyalı otomotiv üreticisi olmak istedikleri ve İzmit’te üretilecek yeni modelin bu hedef için çok ehemmiyetli olduğu belirtildi.

Kona, Hyundai’nin Avrupa’da Grand Santa Fe, Santa Fe ve Tucson’dan sonra SUV sınıfındaki 4. modeli olacak. Hyundai, Avrupa’daki hedefiline erişmek için Toyota ve Nissan’ı geçmek istiyor.

2016 yılında Toyota Avrupa’da yüzde 7 artışla 596 bin 515 adet araç satarken, Nissan yüzde 1.2’lik kayıpla 549 bin, Hyundai ise yüzde 7 büyüme ile 499 bin 22 adet araç sattı.

İşte bu noktada Hyundai, İzmit’te ilk etapta 50 bin adet olarak üreteceği yeni modelle aradaki farkı kapatarak Avrupa’da Asya markalarının öncüsü olmak istiyor.

Yapılan izahta, Kona’nın i20 platformunda üretileceği ve 3 değişik motor tipi olacağı dile getirildi. Bu motorlar 3 silindirli 1 litre ve 4 silindirli 1.4 litre benzinli motor ile 1.6 litre dizel motordan oluşuyor.

Aracın 2014 seneninde Cenevre fuarında sergilenen Intrado (üstte) isimli konsept modeline benzeyeceği de öne sürülüyor.

HYUNDAI’DEN İZAH

Diğer taraftan mevzubahis haberle alakalı öğle saatlerinde bir izah yapıldı. İzah şöyle:

“Konuyla alakalı olarak, Hyundai Motor Company ve Hyundai Assan Otomotiv Endüstri tarafından yapılmış resmi bir açıklama olmamakla birlikte, aracın Türkiye’deki Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilmesi konusunda daha alınmış bir karar bulunmamaktadır.

Hyundai Kona, ilk etapta Hyundai Motor Company’nin Kore’deki Ulsan Fabrikası’nda üretilerek tüm dünyaya gönderilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*