Sosyal Medyada Mahremiyet

Mahremiyet bir kimsenin saklı yanlarını görmeye, ulaşmaya çalışmaktır. Günümüz teknoloji çağında bundan birkaç sene önce sosyal medya platformlarının temelleri atılmış ve artık değişik bir dünyaya geçilmişti. Lakin gün geçtikçe sosyal medya platformlarının kalabalıklaşması ve sosyal medyanın emeli dışında kullanılması ile beraber mahremiyetler aşılmaya başlandı. Sosyal medya platformları normalde arkadaş ve tanıdıklar için kullanılması gerektiğini belirtmesine karşın birbirlerini tanımayan insanlar izlemekte, arkadaş olarak ilave etmektedir. Bu sosyal medyanın emeli dışında olmasının yanı sıra tanımadığınız bir kişiye rastgele bir istekte bulunmak onun mahremiyetine erişmeye çalışmak ile eş değerdir.

İnsanların paylaşmış olduğu gönderilere, hesaplarına, ve diğer faaliyetlerine ondan habersiz veyahut zorla ulaşmaya çalışmak da onun mahremiyetini etkilemekte ve doğru bir faaliyet değildir. Bu yüzden sosyal medya platformları bunun için saklılık sistemlerini geliştirmiş ve geri kalan bölümleri kullanıcıların tertip etmelerine sunmuştur. Bu saklılık ayarlarını kendinize göre tertip edebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarının mahremiyetini kendisinin tertip etmesini sağlayan sosyal medya platformları, bu konuda oldukça önlemli ve bu olanakları sağladığı için bir güven arz eder.

Sosyal medya platformları arasında yaygın olanlardan birkaç tanesini inceleyelim.
Facebook 4 Şubat 2004 seneninde Mark Zuckerberg tarafından heyetmiştir. Kuruluş emeli ise önceden okumuş olduğu üniversitede okulun popüler talebelerinin belirlenmesi için bir platform oluşturmuştur. Bu platforma talebe resimlerini yükleyebilmesi için okulun veritabanına sızmıştır. Bu belirlendiğinde Zuckerberg okuldan uzaklaştırılmıştır. Daha sonra arkadaşları ile beraber tekrar bir araya gelebilmek için Facebook’u kurmuş ve aşırı alaka üzerine bunu tamamı ile halka açmıştır. Görüldüğü gibi ilk başlarda arkadaşlar arasındaki bağları tekrar oluşturabilmek için tasarlanmış bir platformdur. Şuan yeniden emeli bu istikamettedir ancak insanlar bu emelin dışına taşarak tanımadıkları kişileri bilhassa de bayanları ilave etmek, ileti yollamak, resimlerini görmek gibi mahremiyet içeren faaliyetler göstermektedir.

Twitter ise aslında bir mikroblog başka bir deyişle blog ile aynı ancak 140 karakterlik yazı yazma olanağı sunmaktadır ve yazdığınız 140 karakterlik metne Twit ismini vermiştir. Twitter’ın saklılık ayarları şu şekildedir. Siz profilinizi ayarlarsınız ve birisi sizi izlemek istediğinde profilinizde bulunan İzle butonunu kullanır. Şayet saklı profil olarak ayarlar iseniz size takip isteği yollandığında siz onaylamadığınız sürece takip isteği yollayan kişi paylaşmış olduğunuz gönderileri göremeyecektir.

Instagram, sosyal medyada fiyatsız resim ve video paylaşma uygulamasıdır. Instagram’da çektiğiniz, paylaşmak istediğiniz her türlü resim ve videoyu yükleyebilirsiniz. Instagram’da saklılık ile ilgili sağlam prensiplere sahip bir platformdur. Hesabınızın saklılık ayarlarını sizin tertip etmeniz için size bırakmış ve kendinize uygun olanları seçenek etmenizi istemektedir. Instagram’da da İzle seçeneği ile birilerinin gönderilerini görebilirsiniz. Oluşturulan profiller Takip seçeneğini kendine göre tertip ederek Takip isteği geldiğinde kendisinin onayına sunmasını veyahut direk kabul etmesini belirlemektedir. Direk takipte paylaşımlarınızı izlemeyen profiller istek yollamadan profilinize erişebilecek ve paylaşımlarınızı görebilecektir.

Bu kadar gelişmiş platformlar kurulmasına rağmen emeli dışında kullanmak ne diye? Şöyle belirtebiliriz ki sosyal medya platformları harbiden geniş bir kitleye sahiptir. Bu kitleyi her yaştan insan oluşturmakta ve kullanma emelleri farklıdır. Bir kişi yalnızca işletmesi için kullanırken diğer kişi birilerini rahatsız etmek, bir şekilde onun mahrem alanlarına ulaşmak gibi fark yollar için tecrübe edebilir. Fakat belirttiğim gibi asıl emel gerçekte tanımış olduğunuz ya da öne çıkan isimlerden haberdar olabilmek için (sanatçı, geniş kitleye sahip insanlar, işletmeler vs.) de kullanılabilir.

Peki sosyal medya platformlarında ne gibi sıkıntılar yaşanmaktadır?
Sosyal medya platformlarında farklı bir sürü problem sıralayabiliriz. Sözgelimi öncelikle tanımadığınız kişiler size mesaj atabilir, fotoğraflarınıza farklı açıklar atabilir, hesabınızın saklı kalacak ayarlarını görebilir (kullanıcı isimi, mail adresi, telefon, adres vs.) ve sizin istemediğiniz şeyleri size uygulayabilir. Fakat doğru bir saklılık ayarları ile bunların bir bölümü önlenebilir. Sözgelişi bunu Facebook için düşünürsek İle ilgili bölümüne girdiğimizde bu bilgiler (kullanıcı isimi, mail adresi, telefon, adres vs.) sağ bölümünde bulunan saklılık ayarına tıkladığımızda görebilecek kitleyi (herkes, arkadaşlar, arkadaşlarımın arkadaşları, yalnızca ben) seçenek ederek görebilecek kişileri değiştirebilirsiniz. Biz bu saklı bilgileri Yalnızca Ben seçeneği ile savunmanızı öneriyoruz.

Mahremiyet bilindiği gibi yalnızca Sosyal Medya’da değil bir çok alanda yaşanmaktadır. Son zamanlarda teknolojinin gelişimi ile yazılım da gelişmektedir. İyi yazılımlar kadar ne yazık ki kötü yazılımlar da gelişmekte ve sizin haberiniz olmadan sizin mahrem bilgilerini, dökümanlarınızı ve kullanmış olduğunuz bir hayli şeyi sizden destursuz alabilmektedir. Keylogger isimi ile oluşturulan virüs kurmuş olduğunuz bir program ile, açmış olduğunuz bir resim ile, tıkladığınız bir URL adresi ile sizin bilgisayarınıza sızabilir ve desturunuz olmadan sizin muhtevalarınızı kullanabilir. Bunu telefon için de gerçekleştiren kötü yazılımcılar artık sizin bilginiz olmadan sizin telefonunuza erişerek kişilerinizi, resimlerinizi, iletilerinizi ve şifrelerinizi kullanmakta ve hem de daha ileri gittikçe bulunduğunuz noktayı dahi belirleyebilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*