Tek Derdimiz Sosyal Medya

Sosyal medya platformları gün geçtikçe daha kalabalıklaşmakta ve yeni platformlar da bu artış için çözümler üretmekte. En çok kullanılan platformlardan birisi ise Facebook. İlk yıllarından bu yana nerede ise beraber büyüdük. Fakat bunu sürekli olarak kullanmak ne kadar doğru? Belirli zaman içerisinde kendimizin sorumluluklarını, boş zamanlarını ve zaman geçirirken bile ne ile ilgileneceğimizi bilmeliyiz. Bazen ben bile bu dengeyi ayarlamakta zorlanıyorum. Blog yazdığım için takipçilerim ile bu yazılarımı paylaşmam ve yeni takipçilerime önceki yazılarımı ve daha sonra yazacak olduğum yazılarım için, genel işleyiş için, ne gibi şeyler yaptığımı belirtmek için ben de aktif olarak sosyal medyanın içerisindeyim lakin dediğim gibi denge kurmak şart.

Gün geçtikçe yeni platformlar kurulmakta. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve niceleri kurulmasına rağmen adeta bunlar insanoğluna yetmez bir hale geldi. Milyarlarca insan bu ağlar üzerinde paylaşımlar yapmakta ve zamanlarının büyük kısımlarını buralarda harcamakta. Bu kadar zamanı farklı olarak değerlendirebilsek belki şuan yaşamış olduğumuz şartlardan daha üst seviyelerde yer alabilirdik.

Ülkemizde genç neslin büyük bir kısmında kitap okuma alışkanlığı malesef ki yok. Bende pek kitap okumayı sevmem fakat kitap yerine bir çok blog takip ederim, egzersizler yaparım ve günlük olarak yaşanan olayları mümkün olduğu kadarıyla izlerim. Fakat kitap okumak ile hiçbir zaman aynı kefeye koyulamaz. İşte ağlar üzerinde geçirdiğimiz bu zamanın yarısını belki daha azını kitap okuyarak geçirsek daha bilgili ve daha hoşgörülü olabiliriz.

Kitap okumaya teşvik eden şeyler belki olmayabilir. Bu teşviki insan kendisi sağlayabilir ve gereken şeylerin üstesinden kendisi gelebilir lakin sosyal medya ağları üzerinde birilerinin nerelerde neler yaptığını merak etmek önemli bir hatadır. Birilerini sosyal medya ağları üzerinden bile takip etmek ama habersiz olarak takip etmek daha önce yazmış olduğum Sosyal Medyada Mahremiyet konusu ile aynıdır.

Kitap okumak için birazcık olsun sosyal ağlar üzerindeki etkimizi azaltarak başlayabiliriz fakat yanlış anlaşılma olmasın ben etkisiz kalın demek istemiyorum. Yine orada olduğunuzu belli edin fakat boş paylaşımlar, boş takipler yerine belli bir süre belli bir ölçüde etkinizi azaltın ve bilgi depolayın. Daha sonra göreceksiniz ki güzel tepkiler, hayranlıklar yaşanabilsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*