Üniversite Görüşlerim #1

İnsanlar anne rahmine düştüğü andan itibaren bir gelişme içerisindedir. Dünyaya gelir ve büyür-gelişir. Bu her anlamda devam edebilir. Bizlerde büyüdük ve üniversite çağlarına ulaşabildik. Üniversite ile ilgili bir dizi içerik ekleyerek benden yaşça küçük olan arkadaşlarımızı elimden geldiği kadarı ile bilgilendirmek istiyorum.

Üniversite 1.sınıf öğrencisiyim. Meslek Lisesinden mezun oldum ve Elektrik/Elektronik Teknolojisi alanına düşkünlüğüm çok önceden geliyordu. Daha sonra Biyomedikal Cihaz Teknolojisi alanını seçerek bu alanda bilgi edinmek ve ilerleyen zamanda bu işi yapmak istedim. Şuan Biyomedikal Cihaz Teknolojisi öğrencisi olarak eğitimime devam ediyorum.

Her zaman söylediğim gibi bilgisayar ya da internet bilgilerimi okuldan ya da birilerinden değil mümkün olduğu kadarıyla araştırarak yaptım. Bazı konularda elbette yardım aldığım insanlar olmuştur ve olacaktır.

Üniversite genelde ailesinden yeni ayrılmış ya da bulunduğu ortam neticesi ile birazcık açılmaya, özgürlüğünü hissetmeye çalışan arkadaşlar ile doludur. Birçok farklı ilden gelen arkadaşlarınız olacaktır. Özgürlük üniversitede yer bulur fakat bu düzende yer alan özgürlük daha çok eğitimciler içindir. Öğrenciler yine özgürdür lakin özgürlük kavramını bilmeyenler hadi ben özgürüm şeklinde bir durum içerisine girdiğinde genelde bocalar ve olduğu yerde kalır.

Üniversite ders çalışacaksın! ya da şunu yapacaksın gibi sözlerin bulunmadığı bir yer olduğu için derslerden kopukluk yaşayabilirsiniz. Oraya gelebilen bireyler işini takip edebilecek, gerektiğinde bir şeylere tepki gösterebilecek kişilerdir. Tepki göstermek derken şiddet ya da argodan çok “hayır” kelimesini kullanabilecek kişilerdir.

Üniversitede birçok toplum örgütü, vakıf, cemaat, gençlik kolları vs. yer bulur. Bunların doğruluğunu kişi belirlemeli ve gerekmiyor ise bu tür yerlere katılmamalıdır. Şahsen doğruluğunu kontrol etseniz bile eğitim hayatında böyle şeylerin olmamasını düşünüyorum.

Üniversitede birçok arkadaş edinebilirsiniz. Bu arkadaşlıklar genelde ortaöğretim arkadaşlıklarından daha zayıf olabilir fakat üniversite hayatınızda yaşadıklarınız bu arkadaşlıklarınıza etki edebilir. Belki lisede hatırladığınız bir kişiyi üniversitede edindiğiniz kişi sayesinde unutabilirsiniz.

Üniversitede birçok farklı yerden gelen bay ve bayan arkadaşlar olduğu için düşünceleriniz kimler ile uyuyor ise o kişi ile yakın olabilirsiniz. Bu belki aşk hayatınızda da yer sahibi olabilir. Unutulmamalıdır ki birçok evlilik üniversite yıllarında başlayan ilişkiler sayesinde olmaktadır.

2 Comments Posted

  1. İlk okulda 3 tane okul değiştirdim sadece son okuduğum okulda ki arkadaşlarımla aram iyi arada bir görüşüyoruz. Meslek lisesinde 4 yıl okudum genelde tek takılmayı severdim, ortamlara nadiren girerdim ama hiç kimseyle samimi değilim çoğu kişiyi unuttum, şimdi yolda görsem tanımam. Üniversiteyi 2 yıllık okudum liseden aynı bölümde olduğumuz arkadaşlarda vardı, fakat en çok üniversite de çevrem oldu. Bir çok bölümden farklı farklı insanlar tanıdım ve hala görüşmeye devam ediyorum.

    Eğitim hayatımı baştan sona kadar Aksaray da tamamladım. İlk okul ve lise dahil 12 yıl okudum ve toplasam 10 tane anca arkadaş çevrem vardır. 2 yıllık üniversite okumama rağmen hem aksaray hem de 30 dan fazla ilden arkadaş çevrem oldu.

    Velhasılı kelam 2 yıllıkta olsa üniversite okuyun, o size büyük bir kazanç sağlayacaktır.

    • Kesinlikle. Dünya gözü ile görmekte fayda vardır ki gerçekten on numara bir yer. Yorumun için teşekkürler abi 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*