Kahpe Misin Dünya?

Üstad Neşet Ertaş’ın söylediği gibisin dünya! Yalansın, yalancısın dünya…
Sadece bir sınav için geldik ve ne zaman seni terk edeceğimiz belli değilken neden hep hamle üstüne hamle yapıyorsun ki? Neden böyle sitemler ettiriyorsun kendine? Aciz kullar çileden çıkmak için hazırda beklerken olmayacak şeyler üst üste geliyor sanki. Çileden çıkan insanlar, dayanamayan aşıklar, sabah olsun diye yalvaran hasta ve yakınları için çok zor be dünya!
Anlatıyorlar; diyorlar ki geleceğimiz için dünyamızı koruyalım. Bunu mu koruyacağız arkadaşım! Silmeye çalıştığın izler daha iyileşmeden tekrar kendini belli eden acıları mı bırakalım? Ya da yalandan ibaret, kolpa dolu bu insanoğlu mu kalmalıdır ki? Zalimin zulmettiği bu dünya yarına çıksa ne olur ki?
Belki daha nicelerini göreceğiz acıların, sanki çıldırmak üzereyiz. Acılar her zaman kendini belli ediyor, ben buradayım dercesine insanın burnunun dibine kadar giriyor. Bir şey yapmak istediğinde insanoğlu olmadık şeyler yapabiliyor ya da olur olmadık şeyler ile suçlanıyor. Kendi gönül mahkemesinde suçlu çıkıyor, taviz veriyor, saldırılara açılıyor. Gelen vuruyor, giden vuruyor. Bir süre sonra acılara dayanabileceğini düşünse de aynı hataları yeniden yaşıyor gibi sanki.
Zor diyor, dayanılmıyor bazı şeylere ama çaba göstermekten geri kalmıyor işte insanoğlu. Fanisin, kendini bu kadar feda etmemelisin bu acılara…
Nelerini gördüler belki ama bu çukurlar yine açıldığında hiç düşünmeden yine atlayacak gibi işte. İnsan dediğin varlık nedir aslında? Bunu kendine bir sor. Çünkü buraya gelme amacı ne idi ve ne yapıyor? Ne için çabalaması gerekirken nelerin peşine düştüğünü, gözünün ne kadar aç olduğunu, cebi, makamı, rütbesi için neler yaptığını ve yapabileceğini bir düşün dostum.
Vatanına, milletine ne kadar faydası olduğunu bir düşün! Gereksiz ise kafana takma birisini… Olur olmadık ithamlar ile seni sürükleyebilir arkasından! Acı çekmene sebebiyet verebilir, hemde öyle bir sebebiyet verebilir ki bu belki hayatına, belki dostlarına, belki ailene sebep olur.
Akıllı ol dostum! Sevgiden almayanlara sevgini gösterme, gösterme ki seni küçük görmesinler. O seviyorum ayaklarını her yaptığında kafana kadar bir betonun içerisinde kendini suyun dibinde bulabilirsin. Dertlerini denizlere at dostum! Fazla ağırlık yapmasın sende hiçbir şey. Bazen hayatını yaşadığın aklına gelsin ama bunu yapabilmen için güzel zamanların, anıların, sevdiklerin yanında olsun.
Bir kişi uğruna hayatını mahvetme! Bu kişinin kim olduğunu tahmin edebiliyorsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir